Anasayfa      Hakkımızda      Ürünler      Sektörler      Destek      İletişim                                                                                 

 

Ürünler

   Dişli ve Redüktör 

 

 

Dişli çarklar, hareket iletiminin temel bileşenidir. Farklı ihtiyaçlar ve uygulamalar için farklı dişliler mevcuttur. Düz, helis, çavuş, konik, ayna, mahruti, iç dişli, kremayer, evolent, nihayetsiz, planet, zincir, triger gibi bir çok dişli çeşidi bulunmaktadır. Polimak Ltd. dişli ve dişli kutusu üretiminde 25 yıllık bir tecrübeye sahiptir. Firmamız, 10 mm çaptan 4000 mm çapa kadar çok çeşitli türlerde dişli üretme kabiliyetine sahiptir. Dişliler; çelik, metal işleme, kimyasal tesisler, kağıt, çimento, lastik fabrikaları, madencilik, tarım, hadde, haddehane, atık su arıtma ve malzeme taşıma gibi çeşitli endüstri sektörlerine yönelik olarak üretilmektedir. Uygulamaya göre çelik, pik, sfero, plastik, polyamid, teflon, delrin, fiber gibi malzemelerden dişli yapılabilmektedir. Bununla birlikte makina arızalarına karşı bakım onarım hizmeti de verilmektedir. Arıza durumlarında makinaların en kısa zamanda tekrar faaliyete geçmesi için arızalı dişliler çok hızlı bir şekilde yeniden yapılmaktadır. Polimak Ltd. işletmeleriniz için tedarikçi olarak güvenilir ve ciddi müşteri ilişkileri, zamanında teslim, rekabetçi fiyatları ve yüksek kaliteli hizmet sunma anlayışını ilke edinmiştir. Redüktör


Polimak Ltd. olarak imal ettiğimiz dişliler aşağıda gösterilmiştir:

 

Düz Dişli


Düz dişliler en temel dişli çeşididir. Diş profilleri dönme eksenine paraleldir. Endüstride çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Vinç kule dönüş dişlileri, matbaa dişlileri, planet dişli, makina dişlileri olarak kullanılmaktadır.
 

Düz Dişli

Helis Dişli

Helis dişliler, sessiz çalışma ve mukavemet açısından düz dişlilerden daha iyi performans gösterirler ve daha yüksek devirlerde çalışabilirler. Diş profillleri dönme ekseni ile belli bir açı yapmaktadır. Otomobil şanzıman dişlileri  genellikle helis dişliden imal edilmektedir.

 

Helis Dişli

Çavuş Dişli

Çavuş dişliler, iki adet zıt yönlü helis dişlinin birleşiminden oluşur. Genellikle tek parçadan üretilir. Haddehane gibi büyük güç isteyen uygulamalarda kullanılır.

 

Çavuş Dişli

Konik Dişli

Konik dişliler, dönme ekseninin belli bir  açıyla (genellikle 90 derece) iletilmesinde kullanılır.

 

Konik Dişli

Ayna - Mahruti Dişli

Ayna mahruti dişli grubu, konik dişliler ile aynı görevi görürler. Diş profillerinin kavisli yapısından dolayı dayanıklıkları daha yüksek, gürültü oranları daha düşüktür. Özellikle otomobil ve makinelerde diferansiyel kutularında kullanılırlar.

 

Ayna Mahruti Dişli

İç Dişli

İç dişlilerde diş profili dişlinin iç tarafında bulunur. Planet dişli gruplarında iç dişli kullanılmaktadır.

 

 

İç Dişli

Kramayer Dişli

Krameyer dişliler dairesel hareketin doğrusal harekete çevrilmesi için kullanılır. Plazma, oksijen kesim makinalarında, vinçlerde, kayar kapılarda, çeşitli makinalarda kramiyer dişliler kullanılmaktadır.

 

Krameyer Dişli

Evolvent Kamalı Mil

Evolvent (Involute) kamalı miller, tek bir eksen üzerinde hareket aktarımı için kullanılır. Kamalı milin dişli bulunan kısmı, aynı diş profiline uygun bir iç dişliye geçerek hareketi aktarır.

 

Kamalı Mil

Kayıcı Şaft / Frezeli Mil

Kayıcı şaftlar, 3 - 4 metreye kadar uzun mesafelere hareket aktarımı amacıyla kullanılır. Şaftın ucunda frezeli dişli bulunmaktadır. Evolvent kamalı mil gibi başka bir iç dişliye geçerek hareket aktarımı sağlanır. Kara taşıtlarında şanzumandan diferansiyele hareket aktarımında kayıcı şaftlar kullanılmaktadır. 

 

Kayıcı Mil

Sonsuz Dişli

Sonsuz dişliler nihayetsiz dişli olarak ta adlandırılır.  Dönme ekseninin belli bir  açıyla (genellikle 90 derece) iletilmesinde kullanılır. Hareket vida dişliden verilir, sonsuz dişliden alınır. Fakat sistem ters taraftan çevrilemez. Bu nedenle asansör gibi güvenlik gereken yerlerde kullanılır. Motor asansörü hareket ettirebilir fakat asansörün ağırlığıyla sistem çalışır. 

 

Nihayetsiz Dişli

Planet Dişli

Planet dişliler Bir iç dişli, bir merkez dişli ve ikisi arasında çalışan genellikle 3 adet planet adı verilen dişliden oluşan bir dişli grubudur. Hareket iletimini verimli olarak sağlar. Özellikle kepçe, greyder, vinç gibi iş makinalarının yürüyüş takımlarında ve rüzgar jeneratörü, rüzgar türbininde kullanılır.

 

Planet Dişli

Zincir Dişli

Zincir dişliler birbirine paralel fakat mesafesi uzak iki eksen arası hareket iletimini sağlar.  Bazı makinalarda ve bisikletlerde kullanılır.

 

Zincir Dişli

Triger Dişli

Triger dişliler, zamanlamanın önemli olduğu, sessiz ve yağsız çalışma gereken ortamlarda kullanılır. Triger kayış aracılığıyla hareket iletimi sağlanır. Tıbbi cihazlarda, gıda makinalarında ve taşıt araçlarının motorlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Triger Dişli

Pompa Dişlisi

Pompa dişlileri, hareket aktarımı yapmak yerine sıvıların pompalanması görevini görürler. Özellikle hidrolik yağ pompalarında, asfalt ve mazot pompalarında dişli kullanılır.

 

Pompa Dişlisi

Redüktörler

Mekanik sistemlerin hareket aktarımlarında, güç ve devir ayarlamalarında kullanılan redüktörler, dişli grupları.

Redüktör

Vida

Hareket vidaları, redüktör vidası, enjeksiyon makinası vidası, monopomp rotor mili, trapez vidalar gibi çeşitli endüstriyel uygulamalar için vida üretimi yapılmaktadır.

 

Konik trapez vida

 

 
 

 

Endüstriyel Çözümler

Hammadde Taşıma ve Dozajlama Sistemleri

Havalı Taşıma ve Dozajlama Sistemleri

Yazılım Geliştirme

 

Ekipman ve Parça Üretimi

Dişli ve Redüktör

Hava Kilidi / Hücre Tekeri

Akış Kontrol Yön Klepesi

Hava Körüğü (Blower)

Jet Filtre

Çuval Boşaltma Sistemi

Big Bag Boşaltma Sistemi

Silo Ekipmanları

Silo Kontrol Sistemi

Helezon Konveyör

Dolum Körüğü

Vidalı Kriko

Özel Tasarımlı Makinalar

Anasayfa

Hakkımızda

Ürünler

Sektörler

Destek

İletişim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polimak Grup Endüstriyel Üretim San. AŞ.