Anasayfa      Hakkımızda      Ürünler      Sektörler      Destek      İletişim                                                                                

 

Ürünler

   HAMMADDE TAŞIMA VE DOZAJLAMA SİSTEMLERİ

 

Çimento, plastik, pvc, hububat, yem, toz, granül gibi tanecikli dökme malzemelerin bir noktadan başka bir noktaya taşınması için hammadde taşıma sistemlerinden yararlanılır. Hammadde taşıma uygulamalarında hava ile taşıma sistemleri (pnömatik transport), helezon konveyörler, zincirli konveyör, elevatör sistemleri gibi çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Uygulamaya göre bu yöntemlerden bir tanesi veya birkaç tanesi bir arada çalıştırılmaktadır.

Hammadde iletim sistemlerinde farklı uygulamalar için farklı sistemler kullanılmaktadır. Dökme hammadde zemin, silo, kamyon, römork, çuval, bigbag gibi farklı noktalardan alınır yine zemin, silo, kamyon, römörk, çuval, mikser, big bag gibi noktalara iletilebilir. Bu işlem sırasında ürünün ölçümü, tartımı veya karışım hazırlanması mümkündür.

 

Hammadde Dolum ve Yükleme Sistemleri


Silo dolum sistemleri

Mikser yükleme sistemleri

Tank dolum sistemleri

Big bag dolum sistemleri

Oktabin dolum sistemleri

Ambalaj dolum sistemleri

Çuval dolum sistemleri

Kamyon yükleme sistemleri

Silobas dolum sistemleri

Depo, bunker dolum sistemleri

Çuvaldan siloya hammadde dolumu
Silo Dolum
Mikser dolum sistemi
Mikser Dolum
Kamyon doldurma sistemi
Kamyon Dolum
Big bag doldurma sistemi
Big Bag Dolum


Hammadde Boşaltma Sistemleri


Silo boşaltma sistemleri

Mikser boşaltma sistemleri

Tank boşaltma sistemleri

Big bag boşaltma sistemleri

Oktabin boşaltma sistemleri

Ambalaj boşaltma sistemleri

Çuval boşaltma sistemleri

Kamyon boşaltma sistemleri

Konteyner boşaltma sistemleri

Liner bag boşaltma sistemleri

Depo tahliye sistemleri

Silo Boşaltma Sistemleri

Silo Boşaltma
Big Bag Boşaltım Sistemi
Bigbag Boşaltma
Çuval Torba Boşaltma Sistemi
Çuval, Torba Boşaltma
Kamyon Boşaltma, Silo Dolum Sistemi
Kamyon Boşaltma


Hammadde Taşıma, Nakil Sistemleri


Kamyondan depodan siloya malzeme taşıma sistemleri

Çuval ve big bag ile gelen hammaddelerin silolara aktarılması

Silolardan üretim hattına hammadde nakil sistemleri

Big bag boşaltma sisteminden üretim tesisine malzeme taşınması

Üretimden çıkan ürünlerin silolara aktarma uygulamaları

Silodan kamyon ve silobasa malzeme aktarım sistemi

Silo çıkışından big bag dolum makinasına malzeme aktarımı

Üretim hattından çıkan tozların filtrelere aktarımı, toz toplama sistemleri

Toz toplama jet filtre sisteminden stok silosuna toz nakil sistemi

 
Big bag ve çuvaldaki hammaddenin siloya aktarımı

Hammadde Dozajlama ve Besleme Sistemleri

Dozaj sistemi ile farklı hammadde silolarından mikserlere ve üretim hattına tartımlı malzeme aktarımı
Üretim hattı besleme uygulamaları
Big bag ve çuval içerisinde bulunan malzemelerin prosese beslenmesi
Reaktör tankı besleme sistemleri
Sıvı ve gaz proseslerine kimyasal madde enjeksiyon sistemleri

Anahtar Teslim Hammadde Otomasyon Sistemleri

Üretim tesisine hammadde temininden bitmiş ürün çıkışına kadar; hammadde taşıma, yükleme, boşaltma, dozajlama, depolama ile ilgili ekipmanların bir arada çalıştığı anahtar teslim çözümler. Farklı sektörlerin hammadde otomasyonu ihtiyaçları için proje, tasarım, üretim, montaj ve devreye alma hizmetleri verilmektedir.

 

Hammadde Depolama Uygulamaları


Silo, depo, bunker, tank uygulamaları Stok Tankı Hammadde Stok Silosu

 

Hizmet Verilen Sektörler ve Taşınan ÜrünlerEndüstriyel Malzemeler:

Çimento, kalsit, maden, pertokimya malzemeleri, tıbbi malzemeler, hap, kapsül, parfümeri kimyasalları, kömür, kül, kömür, kömür tozu, soda, cam tozu, alçı, perlit, mermer tozu, plastik, polietilen, granül, ağaç talaşı, aktif karbon, karbon siyahı ve seramik tozu gibi çok farklı alanlarda kullanılan malzemeler pnömatik iletim ve taşıma için uygundur.

Kalsit:

Kalsit, karbonatlı kayaçları oluşturan endüstriyel bir mineraldir.Kimyasal formülü CaCO3 olan ve kalsiyum karbonat olarak ta anılan kalsit, özellikleri bakımından geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Bu nedenle kalsit bir çok endüstriyel alanda kullanılan bir hammaddedir. Kalsitin bazı kullanım alanları; boya ve yüzey kaplama, plastik sektörü, kağıt sektörü, cam sektörü, kablo sektörü, inşaat sektörü, kimya sektörü, gıda sektörü ve seramik sektörüdür. Kalsit taşıma sistemeri yardımıyla bu sektörlerde kalsitin istenilen yerlere aktarılması, dozajlanması ve depolanması sağlanmaktadır.

Plastik Sektörü:

Plastik sektöründe PVC, kalsit, polipropilen, polietilen, Abs gibi hammaddelerin fabrikaya girişinden, son ürün çıkışına kadar bir çok noktada taşıma sistemlerinde ihtiyaç duyulmaktadır.

Kül (Fly Ash):

Kül ve curuf, endüstriyel tesislerde ısı üretimi amacıyla kömür gibi katı yakıtların yakılması sonucu oluşmaktadır. Kül sevk sistemleri külün ortama yayılmadan kazan filtrelerinden silolara aktarılmasını, silolardan kamyon veya silobaslara aktarılmasını sağlamaktadır.

Gıda:

Kahve, un, kepek, süt tozu, toz şeker, baharat, tuz, gluten, nişasta gibi toz yapıdaki gıda ürünlerinin pnömatik taşıma sistemleri ile iletimi sağlanmaktadır. Gıda hammaddelerinin taşınması için kullanılan ekipman 304 ve 316 paslanmaz çelik malzemeden üretilmektedir. Üretim tesislerinde pnömatik veya havalı gıda nakli temiz ve hiyenik olarak yapılmaktadır. Ortama herhangi bir toz, kırıntı dökülmediği için bakteri ve böcek oluşumu önlenmektedir.

   

Tarım:

 

Buğday:

Günlük beslenme alışkanlıklarımız içerisinde vazgeçilmez bir yer tutan ekmeğin hammaddesi olan buğday, aynı zamanda sanayi hammaddesi olarak un, makarna, şehriye, bulgur, kepek, yem ve irmik üretiminde kullanılmaktadır. Buğdayın çeşitli ortamlardan pnömatik olarak sevki kolaylıkla yapılabilmektedir. Buğdayda kırık oluşumu engellenmektedir. Un değirmen makinaları sınıfına giren pnömatik buğday taşıma sistemleri halen birçok değirmen, makarna fabrikası ve un fabrikasında kullanılmaktadır. Ekmek fırını ve un fabrikalarında üretilen tam buğday unu, galeta unu, kepekli ekmek, çavdar ekmeği gibi çeşitli tip ekmek ve un üretilen tesislerde un ve buğday nakli temiz ve hiyenik olarak yapılmaktadır. Ortama herhangi bir toz, kırıntı dökülmediği için bakteri ve böcek oluşumu önlenmektedir.

 

Arpa:

Arpa, buğdayla beraber dünyanın en eski kültür bitkilerinden biridir. Günümüzde arpa daha çok hayvan yemi olarak kullanılır. Kullanıldığı önemli alanlardan biri de malt sanayidir. Bira üretimi için gerekli olan malt iki sıralı beyaz arpalardan elde edilmektir. Arpa, hava gücü ile sevk edilebilen bir üründür.

 

Mısır:

Özellikle ülkemizde mısır tarımı hayvansal protein üretimine büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır. Ayrıca mısırın tanesinden elde edilen nişasta, glikoz ve mısırözü yağı da ekonomide ham madde açısından büyük önem taşımaktadır. Tane mısır, pnömatik iletim ile taşındığında hasar oluşmamaktadır. Bu nedenle fabrikalarda ve mısır kurutma tesislerinde helezona göre avantajlıdır.

 

Baklagiller:

Nohut, fasulye, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, bakla, bezelye, börülce ve soya baklagil ailesinden olan tarım ürünleridir. Yemeklik tane baklagiller son yıllarda tarla bitkileri içerisinde en fazla ekim alanı artışı kaydedilen ürün gurubunu teşkil etmektedir. Malzeme kırma problemi olmadığı için baklagillerin pnömatik taşıma yöntemi ile nakli fire oranını azaltmaktadır.

 

Susam:

Susam, gıda endüstrisinde yaygın şekilde, hem işlenmeden, simit, ekmek ve diğer unlu mamuller üzerinde süs olarak, hem de çok sayıda işlenmiş gıda maddesinde, ilaç sanayiinde, parfümlerde ve kozmetik ürünlerinde kullanılır.

 

Pirinç, Çeltik:

Pirinç, yeryüzünün en eski yiyeceklerinden biridir. Dünya nüfusunun yarısından fazlası için beslenmede büyük bir önem taşır. Sulak çeltik tarlalarında yetişir.  Yemeklik olarak kullanıldığı gibi, pirinç unu, pirinç kepeği, pirinç yağı gibi yan ürünleri vardır. Pnömatik taşıma ve iletim yöntemi prinç ve çeltik için uygun bir alternatiftir. Çeltik kurutma makinaları ve çeltik fabrikalarında helezon ile taşınan çeltikte oluşan kırma problemleri havalı nakil sistemlerinde görülmemektedir. Bu nedenle ürünün ekonomik değeri korunmaktadır.

 

Kuruyemiş:

Fındık, fıstık, çekirdek, badem, leblebi, ayçekirdeği, antep fıstığı, yer fıstığı, iç fıstık kabak çekirdeği, çerez gibi ürünler pnömatik nakil sistemleri ile zarar görmeden iletilmektedir. Polimak tarafından üretilen kabuklu fındık, kabuksuz fındık taşıma, çuval doldurma ve çuval boşaltma sistemleri, fındık nakil ihtiyacını başarıyla karşılamaktadır.

 

Tohum:

Pamuk tohumu, çiğit, ayçiçeği, kanola ( kolza ), tahıl, hububat ürünlerinin tohumları pnömatik taşıma sistemleri ile zarar görmeden taşınmaktadır. Helezon ve kovalı elevatöre göre daha az kırık oluşturduğu için tohum gibi ekonomik değeri büyük ürünlerde pnömatik iletim sistemlerinin önemi artmaktadır.

 

Diğer Tarım Ürünleri:

Yulaf, çavdar, darı, kestane, küspe, çiğit, kayısı çekirdeği, bakliyat, hayvan yemi, yem premixleri, yem katkısı gibi çeşitli tarım ürünleri pnömatik iletim yöntemleri ile taşıma yapılan ürünlerdendir.

 

 

Endüstriyel Çözümler

Hammadde Taşıma ve Dozajlama Sistemleri

Havalı Taşıma ve Dozajlama Sistemleri

Ekipmanlar

Seyyar Havalı Taşıma Sistemi

Yazılım Geliştirme

 

Ekipman ve Parça Üretimi

Dişli ve Redüktör

Hava Kilidi / Hücre Tekeri

Akış Kontrol Yön Klepesi

Hava Körüğü (Blower)

Jet Filtre

Çuval Boşaltma Sistemi

Big Bag Boşaltma Sistemi

Silo Ekipmanları

Silo Kontrol Sistemi

Helezon Konveyör

Dolum Körüğü

Özel Tasarımlı Makinalar

Anasayfa

Hakkımızda

Ürünler

Sektörler

Destek

İletişim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polimak Grup Endüstriyel Üretim San. AŞ.