Anasayfa      Hakkımızda      Ürünler      Sektörler      Destek      İletişim                                                                                

 

Ürünler

   HAVALI TAŞIMA VE DOZAJLAMA SİSTEMLERİ

 

Hububat, yem, toz, granül, pvc, çimento gibi tanecikli dökme malzemelerin hava basıncı veya vakum ile taşınması için havalı taşıma sistemlerinden yararlanılır. Pnömatik taşıma, transport, nakil, iletim, sevk, transfer adı da verilen bu sistemlerde malzemeler hava ile sevk edildiği için helezon, konveyör veya kovalı elevatör gibi makina veya mekanizmalarda oluşan kırma problemi bulunmamaktadır. Tozsu dökme hammadde kapalı borular içinde iletildiği için ortama toz yayılmamaktadır. Böylece gıda güvenliği ve işletmenin temizliği gibi avantajlar elde edilmektedir.

Pnömatik iletim sistemlerinde farklı uygulamalar için farklı sistemler kullanılmaktadır.Dökme hammadde zemin, silo, kamyon, römörk, çuval, bigbag gibi farklı noktalardan alınır yine zemin, silo, kamyon, römörk, çuval, big bag gibi noktalara iletilebilir. Bu işlem sırasında ürünün ölçümü, tartımı veya karışım hazırlanması mümkündür.


Havalı Taşıma Uygulamaları


 

Mikser Dolum, Boşaltım Dozajlama
Silolarda bulunan farklı dökme malzemelerin dozajlama ile mikserde karıştırılması

 

Dozajlama

 

Mikser ile karıştırılan ürünün vakum sistemi ile çuval veya big bag gibi paketlere doldurulması  

Mikser

 

 

 

 

 

Silo Dolum  
Helezon ve pnömatik sistem ile silo dolumu Silo Doldurma

 

 

Zeminden vakum ile silo dolumu

 

Vakum dolum

 

Çuvalda bulunan malzemenin siloya doldurulması Çuval boşaltma
 

 

 

 

Tartım  
Zeminden vakum ile çuval dolumu Çuval Dolum
 

 

 

 

Kamyon Yükleme, Boşaltma  
Kamyondan depo zeminine malzeme boşaltma

 

 
Kamyon boşaltma

 

 

Silo içinden kamyona yükleme işlemi

 

Silo boşaltma
   

 

Paketleme:

Çuval, big bag, konteyner gibi taşıma ortamlarına dolum yapılır. Vakumlu taşıma sistemi ile malzeme silo, depo veya zeminden çekilir.
 

Kamyon / traktör yükleme boşaltma:

Depo, silo veya yerde bulunan mal vakum ile çekilir, kamyon veya römörka taşınır. Kamyon ve römorktan alınır, silo yükleme, depo veya zemine boşaltma yapılır.

Fabrika içi taşıma:

Silo, depo, yer, boşaltma çukuru ,makina çıkışı gibi yerlerden yine tesis içindeki yerlere taşınır.

Binalar / fabrikalar arası taşıma:

Malzeme farklı binalara taşınır.

Filtre tozu taşıma:

Torbalı filtre ,toz toplama sistemleri, toz siklonu çıkışndan alınan tozlar silolara taşınır

 

Dağıtım:

Silo içinde bulunan malzemenin hava basıncı ile püskürtülerek açık mekanlara dağıtılması, canlı hayvan yemlemesinde kullanılır.
 

Çuval Boşaltma:

Çuval içinde bulunan hammadde, bunkere boşaltılarak pnömatik nakil hattına aktarılır. Boru hattı ile istenilen silo, mikser veya kazana dolum yapılır.
 

Silo Doldurma Boşaltma:

Kamyon, zemin, bunker gibi yerlerden alınan malzemeden siloya dolum yapılır. Silo içinde bulunan ürün ile kamyona yükleme, fabrika, makine veya başka bir siloya taşıma işlemi yapılır. Silo yükleme, silo boşaltma işlemlerinde malzemenin hasarsız taşınması sağlanır.

Diğer Uyglamalar;

Big bag boşaltma, siloya, miksere dolum
Toz toplama
Multiport
Sıcak kül taşıma
Plastik granül silo yükleme boşaltma
inner liner bag
Akışkan yataklı kazan besleme Yanmış kül taşıma Tartım

 

Hizmet Verilen Sektörler ve Taşınan Ürünler

 

Endüstriyel Malzemeler:

Çimento, kalsit, maden, pertokimya malzemeleri, tıbbi malzemeler, hap, kapsül, parfümeri kimyasalları, kömür, kül, kömür, kömür tozu, soda, cam tozu, alçı, perlit, mermer tozu, plastik, polietilen, granül, ağaç talaşı, aktif karbon, karbon siyahı ve seramik tozu gibi çok farklı alanlarda kullanılan malzemeler pnömatik iletim ve taşıma için uygundur.

Kalsit:

Kalsit, karbonatlı kayaçları oluşturan endüstriyel bir mineraldir.Kimyasal formülü CaCO3 olan ve kalsiyum karbonat olarak ta anılan kalsit, özellikleri bakımından geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Bu nedenle kalsit bir çok endüstriyel alanda kullanılan bir hammaddedir. Kalsitin bazı kullanım alanları; boya ve yüzey kaplama, plastik sektörü, kağıt sektörü, cam sektörü, kablo sektörü, inşaat sektörü, kimya sektörü, gıda sektörü ve seramik sektörüdür. Kalsit taşıma sistemeri yardımıyla bu sektörlerde kalsitin istenilen yerlere aktarılması, dozajlanması ve depolanması sağlanmaktadır.

Plastik Sektörü:

Plastik sektöründe PVC, kalsit, polipropilen, polietilen, Abs gibi hammaddelerin fabrikaya girişinden, son ürün çıkışına kadar bir çok noktada taşıma sistemlerinde ihtiyaç duyulmaktadır.

Kül (Fly Ash):

Kül ve curuf, endüstriyel tesislerde ısı üretimi amacıyla kömür gibi katı yakıtların yakılması sonucu oluşmaktadır. Kül sevk sistemleri külün ortama yayılmadan kazan filtrelerinden silolara aktarılmasını, silolardan kamyon veya silobaslara aktarılmasını sağlamaktadır.


Gıda:

Kahve, un, kepek, süt tozu, toz şeker, baharat, tuz, gluten, nişasta gibi toz yapıdaki gıda ürünlerinin pnömatik taşıma sistemleri ile iletimi sağlanmaktadır. Gıda hammaddelerinin taşınması için kullanılan ekipman 304 ve 316 paslanmaz çelik malzemeden üretilmektedir. Üretim tesislerinde pnömatik veya havalı gıda nakli temiz ve hiyenik olarak yapılmaktadır. Ortama herhangi bir toz, kırıntı dökülmediği için bakteri ve böcek oluşumu önlenmektedir.

   

Tarım:

 

Buğday:

Günlük beslenme alışkanlıklarımız içerisinde vazgeçilmez bir yer tutan ekmeğin hammaddesi olan buğday, aynı zamanda sanayi hammaddesi olarak un, makarna, şehriye, bulgur, kepek, yem ve irmik üretiminde kullanılmaktadır. Buğdayın çeşitli ortamlardan pnömatik olarak sevki kolaylıkla yapılabilmektedir. Buğdayda kırık oluşumu engellenmektedir. Un değirmen makinaları sınıfına giren pnömatik buğday taşıma sistemleri halen birçok değirmen, makarna fabrikası ve un fabrikasında kullanılmaktadır. Ekmek fırını ve un fabrikalarında üretilen tam buğday unu, galeta unu, kepekli ekmek, çavdar ekmeği gibi çeşitli tip ekmek ve un üretilen tesislerde un ve buğday nakli temiz ve hiyenik olarak yapılmaktadır. Ortama herhangi bir toz, kırıntı dökülmediği için bakteri ve böcek oluşumu önlenmektedir.

 

Arpa:

Arpa, buğdayla beraber dünyanın en eski kültür bitkilerinden biridir. Günümüzde arpa daha çok hayvan yemi olarak kullanılır. Kullanıldığı önemli alanlardan biri de malt sanayidir. Bira üretimi için gerekli olan malt iki sıralı beyaz arpalardan elde edilmektir. Arpa, hava gücü ile sevk edilebilen bir üründür.

 

Mısır:

Özellikle ülkemizde mısır tarımı hayvansal protein üretimine büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır. Ayrıca mısırın tanesinden elde edilen nişasta, glikoz ve mısırözü yağı da ekonomide ham madde açısından büyük önem taşımaktadır. Tane mısır, pnömatik iletim ile taşındığında hasar oluşmamaktadır. Bu nedenle fabrikalarda ve mısır kurutma tesislerinde helezona göre avantajlıdır.

 

Baklagiller:

Nohut, fasulye, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, bakla, bezelye, börülce ve soya baklagil ailesinden olan tarım ürünleridir. Yemeklik tane baklagiller son yıllarda tarla bitkileri içerisinde en fazla ekim alanı artışı kaydedilen ürün gurubunu teşkil etmektedir. Malzeme kırma problemi olmadığı için baklagillerin pnömatik taşıma yöntemi ile nakli fire oranını azaltmaktadır.

 

Susam:

Susam, gıda endüstrisinde yaygın şekilde, hem işlenmeden, simit, ekmek ve diğer unlu mamuller üzerinde süs olarak, hem de çok sayıda işlenmiş gıda maddesinde, ilaç sanayiinde, parfümlerde ve kozmetik ürünlerinde kullanılır.

 

Pirinç, Çeltik:

Pirinç, yeryüzünün en eski yiyeceklerinden biridir. Dünya nüfusunun yarısından fazlası için beslenmede büyük bir önem taşır. Sulak çeltik tarlalarında yetişir.  Yemeklik olarak kullanıldığı gibi, pirinç unu, pirinç kepeği, pirinç yağı gibi yan ürünleri vardır. Pnömatik taşıma ve iletim yöntemi prinç ve çeltik için uygun bir alternatiftir. Çeltik kurutma makinaları ve çeltik fabrikalarında helezon ile taşınan çeltikte oluşan kırma problemleri havalı nakil sistemlerinde görülmemektedir. Bu nedenle ürünün ekonomik değeri korunmaktadır.

 

Kuruyemiş:

Fındık, fıstık, çekirdek, badem, leblebi, ayçekirdeği, antep fıstığı, yer fıstığı, iç fıstık kabak çekirdeği, çerez gibi ürünler pnömatik nakil sistemleri ile zarar görmeden iletilmektedir. Polimak tarafından üretilen kabuklu fındık, kabuksuz fındık taşıma, çuval doldurma ve çuval boşaltma sistemleri, fındık nakil ihtiyacını başarıyla karşılamaktadır.

 

Tohum:

Pamuk tohumu, çiğit, ayçiçeği, kanola ( kolza ), tahıl, hububat ürünlerinin tohumları pnömatik taşıma sistemleri ile zarar görmeden taşınmaktadır. Helezon ve kovalı elevatöre göre daha az kırık oluşturduğu için tohum gibi ekonomik değeri büyük ürünlerde pnömatik iletim sistemlerinin önemi artmaktadır.

 

Diğer Tarım Ürünleri:

Yulaf, çavdar, darı, kestane, küspe, çiğit, kayısı çekirdeği, bakliyat, hayvan yemi, yem premixleri, yem katkısı gibi çeşitli tarım ürünleri pnömatik iletim yöntemleri ile taşıma yapılan ürünlerdendir.

 

 

Pnömatik Taşıma Sistemlerinin Konveyör, Helezon ve Elevatörlere göre avantajları

- Konveyor, elevatör ve helezonlu taşıyıcılarda malzeme genellikle doğrusal yolları takip eder. Helezonlar tamamen doğrusal taşıma yaparlar. Mal yatay, dikey veya eğimli taşınabilir. Helezon ile taşıma mesafesi kısadır. Kovalı elevatör sistemleri ise genellikle sadece dikey doğrultularda malzeme taşır. Konveyör sistemleri ise genellikle yatay düzlemde çalışır. Konveyor ile taşınan malzemelerde sağa sola dönüşler yapmak mümkündür. Helezonlu sistemlerin küçük boyutluları taşınabilmekte ve yer değiştirilebilmektedir. Bunun dışında hem helezon, hem kovalı elevatör hem de konveyörler uygulama ortamlarında sabit bir zemine monte edilirler. Pnömatik taşıma sistemleri boyutlarına göre hem sabit hem de seyyar olarak üretilebilir. Malzeme iletim yolu yatay, dik veya kıvrımlı olabilir, herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Aynı zamanda koveyör ve elevatör sistemlerinin aksine taşıma hattı için yer ihtiyacı da çok azdır. Gerektiğinde sadece boru hattının yönü ve yeri değiştirilerek farklı yönlere taşıma yapmak mümkündür. Kovalı elevatör, konveyör ve helezon sistemlerinde değişiklik ve ekleme yapmak çok daha zordur.

-Kovalı elevatör ve konveyorlü makinalarda bir çok mekanik parça, motor, redüktör ve bilya bulunmaktadır. Parça sayısı fazla olduğu için arıza yapma ihtimali yüksektir. Elevatör ve konveyörlerin parça bakımı ve değiştirme işlemleri de zahmetlidir. Özellikle uzun mesafeli konveyör sistemlerinde sadece bilya değişimi bile çok maliyetli ve zaman alan bir işlemdir. Havalı taşıma sistemlerinde genellikle blower ve hava kilidi adı verilen iki temel cihaz ile bunları çalıştıran motor ve redüktör bulunmaktadır. Sistemin diğer bileşenleri boru hattı, siklon ve silo gibi öğelerdir. Konveyör ve elevatör sistemlerine göre çalışan ve hareket eden parça sayısı çok daha az olduğu için pnömatik taşıma sistemlerinin arıza yapma riski de düşüktür. Tamir ve bakım işlemleri kısa sürede bitirilebilmektedir.

- Helezon ile taşıma işlemi özellikle mısır, fındık, çekirdek gibi hassas malzemeler için uygun değildir. Bu tip malzemeler helezonun dönen parçaları arasında kolaylıkla sıkışıp kırılabilmektedir. Havalı taşıyıcılarda ise taşınan malzemeye zarar verecek herhangi bir ekipman bulunmamaktadır.

- Kovalı elevatör ve konveyör sistemleri genellikle malzemeyi açık bir ortamda taşımaktadır. Özellikle tozlu malzemelerde ortama toz karışması, hareketli ekipmanların kirlenmesi gibi problemler olabilmektedir. Gıda malzemelerinin elevatör ve konveyör ile taşınmasında ortama dağılan gıda parçacıkları bakteri olulşumu riskini doğurmakta, hijyen problemlerine sebep olmaktadır. Hava ile taşıma sistemlerinde ise malzeme kapalı borular içinde iletilmektedir. Ortama herhangi bir toz, partikül yayılımı olmamaktadır.
 

 

Endüstriyel Çözümler

Hammadde Taşıma ve Dozajlama Sistemleri

Havalı Taşıma ve Dozajlama Sistemleri

Ekipmanlar

Seyyar Havalı Taşıma Sistemi

Yazılım Geliştirme

 

Ekipman ve Parça Üretimi

Dişli ve Redüktör

Hava Kilidi / Hücre Tekeri

Akış Kontrol Yön Klepesi

Hava Körüğü (Blower)

Jet Filtre

Çuval Boşaltma Sistemi

Big Bag Boşaltma Sistemi

Silo Ekipmanları

Silo Kontrol Sistemi

Helezon Konveyör

Dolum Körüğü

Özel Tasarımlı Makinalar

Anasayfa

Hakkımızda

Ürünler

Sektörler

Destek

İletişim

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polimak Grup Endüstriyel Üretim San. AŞ.