Anasayfa      Hakkımızda      Ürünler      Sektörler      Destek      İletişim                                                                                 

 

Ürünler

   Silobas, Kamyon, Gemi Yükleme Körüğü

 

 

Silobas ve kamyon dolum körüğü, çimento, un, yem, kalsit gibi toz halindeki malzemelerin silo ve helezon gibi ekipmanlardan tozsuz olarak silobas, kamyon ve gemilere aktarılmasını sağlamaktadır. Helezon veya silodan çıkan malzeme, körük içerisinden geçerek silobas içerisine veya kamyon kasasının zeminine dökülür.

Açık Kamyon Dolum Yükleme Körüğü
Silobas Yükleme Körüğü


Silobas dolum körükleri hammaddenin tozsuz olarak silobaslara yüklenmesini sağlamaktadır. Silobas giriş kapağına uygun olan körük ucu silobasın üzerine yerleştirilmekte, malzeme körük içerisinden silobasa aktarılmaktadır. Dolum körüğü üzerindeki sensörler silobas dolduğu zaman dolum işlemini durdurmaktadır. Dolum sırasında meydana gelen tozlu hava fan sistemi yardımıyla çekilmekte ve filtre edilmektedir.

 
Çimento yükleme körüğü

Silobas toz yükleme sistemi


Silobas Yükleme Körüğü Çalışma Yöntemi

Silo, bunker veya konveyör ile yükleme körüğüne aktarılan malzeme, körüğün iç kısmından kendi ağırlığı ile akmaktadır. Silobas giriş kapağına uygun olan körük ucu silobasın üzerine yerleştirilmekte, malzeme körük içerisinden siloba tankına dolmaktadır. Silobas tankeri içerisinde bulunan hava körüğün dış cidarından çıkmakta ve hava tahliye borusu ile tahliye edilmektedir. Buraya bağlanan filtre sistemi ile silobas içerisindeki tozlu hava temizlenmektedir. Yükleme körüğü üzerindeki sensörler silobas dolduğu zaman silobası doldurma işlemini durdurmaktadır.

Silobas tanker yükleme  körüğü çalışma prensibi

Silo altına silobasın rahatça yanaşabilmesi için yükleme körüğü yukarıya çekilmektedir. Bu sırada silo boşaltma klepesi, veya konveyörler kapalıdır. Malzeme akışı yoktur.

Teleskopik silobas yükleme körüğü yukarı çalışma

Silobas yanaştıktan sonra yükleme körüğü aşağı indirilmektedir. Körük ağzı silobasın dolum kapağına yerleştiğinde otomatik olarak durmaktadır. Bundan sonra dolum işlemi başlatılır. Silobas dolduğu zaman körüğün sensörleri klepe veya konveyörlerin kapatılmasını sağlamak için sinyal gönderir. Silobas doldurma işlemi bittikten sonra körük otomatik olarak yukarı çıkar.

 
Teleskobik silobas tanker yükleme şutu


Dökme hammaddeler silobas tankına yüklendiğinde malzemenin akışkanlığına bağlı olarak dolum noktasının çevresi tam olarak dolmayabilir. Kül, çimento, kum, demir tozu gibi yoğunluğu fazla olan ürünlerde silobas tankının içine dolabilen miktardaki malzeme silobasın taşıma kapasitesini karşılamaktadır. Yem, un, buğday, perlit gibi yoğunluğu daha düşük olan ürünlerde silobasın taşıyabileceği ağırlıktan daha az miktarda malzeme doldurulabilmektedir. Bu nedenle taşıma maliyetleri artmaktadır.

 
Silobas tankı toz malzeme yükleme

Polimak tarafından üretilen silobas yükleme körüklerine isteğe bağlı olarak dağıtıcı sistemi takılmaktadır. Kendi ağırlığı ile aşağı akan malzeme dağıtıcı yardımıyla silobas tankının boş kalan yerlerine fırlatılmaktadır. Silobası daha verimli doldurmaktadır. Tank içerisinde boş hacim bırakmamaktadır. Böylece hafif hammaddelerin nakliye maliyetleri düşmektedir.

Silobas yükleme dağıtıcı sistemi
Silobas yükleme Körüğü Silobas Yükleme KörüğüKamyon Yükleme Körüğü


Kamyon yükleme körüğü, toz halindeki malzemelerin silo ve helezon gibi ekipmanlardan tozsuz olarak kamyonlara aktarılmasını sağlamaktadır. Helezon veya silodan çıkan malzeme, körük içerisinden geçerek kamyon kasasının zeminine dökülür. Körüğün boşaltma ağzında bulunan esnek kauçuklar malzemenin çevreye dağılmasını önler. Körük çift cidarlıdır. Malzeme iç cidardan dökülürken oluşan toz dış cidardan çekilir. Çekilen toz ayrı bir filtre ünitesine aktarılabilmektedir. Malzeme kamyon kasasına doldukça, körük boyu otomatik olarak kısalır.

  
Kamyon Dolum KörüğüGemi Yükleme Körüğü


Gemi dolum körüğü, toz halindeki malzemelerin silo ve helezon gibi ekipmanlardan tozsuz olarak gemilere aktarılmasını sağlamaktadır. Helezon veya silodan çıkan malzeme, körük içerisinden geçerek gemi deposunun zeminine dökülür. Körüğün boşaltma ağzında bulunan esnek kauçuklar malzemenin çevreye dağılmasını önler. Körük çift cidarlıdır. Malzeme iç cidardan dökülürken oluşan toz dış cidardan çekilir. Çekilen toz ayrı bir filtre ünitesine aktarılabilmektedir. Malzeme gemi deposuna doldukça, körük boyu otomatik olarak kısalır.

  


Stok Sahası Yükleme Körüğü


Stok sahası yükleme körüğü, toz halindeki malzemelerin silo ve helezon gibi ekipmanlardan tozsuz olarak stok sahalarına aktarılmasını sağlamaktadır. Helezon veya silodan çıkan malzeme, körük içerisinden geçerek açık alanın zeminine dökülür. Körüğün boşaltma ağzında bulunan esnek kauçuklar malzemenin çevreye dağılmasını önler. Körük çift cidarlıdır. Malzeme iç cidardan dökülürken oluşan toz dış cidardan çekilir. Çekilen toz ayrı bir filtre ünitesine aktarılabilmektedir. Malzeme stok sahasında doldukça, körük boyu otomatik olarak kısalır.

  
Stok sahasında hammadde depolama

Yükleme Körüklerinin Avantajları

- Güvenli çalışma ortamı
- Tozsuz ortam havası
- Farklı konveyör ve depolama sistemlerine uygun
- Silo, bunker, helezon, konveyör gibi farklı noktalardan yükleme yapabilme özelliği
- Farklı toz ve granül hammaddeler, farklı uygulamalar için geniş model seçeneği
- Ürünün taşmasını engelleyen sensörler
- Silobas dolumlarında farklı giriş ağızlarına uyumlu konik boşaltma ucu
- Kayıpsız ürün dolumu - Safe working environment
- Çimento, kalsit, maden, pertokimya malzemeleri, kül, uçucu kül (fly ash), kömür tozu, soda, cam tozu, alçı, perlit, mermer tozu, plastik, polietilen, granül, seramik tozu, un, kepek, toz şeker, tuz, nişasta, yem, buğday, arpa, mısır, pirinç, çeltik, tohum, hububat gibi malzemelerin dolumu yapılabilmektedir.

 


Endüstriyel Çözümler

Hammadde Taşıma ve Dozajlama Sistemleri

Havalı Taşıma ve Dozajlama Sistemleri

Yazılım Geliştirme

 

Ekipman ve Parça Üretimi

Dişli ve Redüktör

Hava Kilidi / Hücre Tekeri

Akış Kontrol Yön Klepesi

Hava Körüğü (Blower)

Jet Filtre

Çuval Boşaltma Sistemi

Big Bag Boşaltma Sistemi

Silo Ekipmanları

Silo Kontrol Sistemi

Helezon Konveyör

Dolum Körüğü

Vidalı Kriko

Özel Tasarımlı Makinalar

Anasayfa

Hakkımızda

Ürünler

Sektörler

Destek

İletişim

 


 

Polimak Grup Endüstriyel Üretim San. AŞ.